Tarihin en büyük fizik deneyinde bir Türk

Yayınlandı: 19/12/2009 / BİLGİ HABER
Etiketler:, ,

Dünyanın en büyük fizik ve nükleer araştırma merkezi olarak bilinen İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nde (CERN) görev yapan parçacık fiziği uzmanı Yrd.Doç. Dr. Bilge Demirköz, başarılarıyla adından söz ettiriyor.

CERN’in en başarılı bilim insanları arasında gösterilen Yrd.Doç. Dr. Bilge Demirköz, 1.5 yıldır üzerinde çalıştığı Atlas Projesi’yle İsviçre’de adından söz ettiriyor.

Atlas Projesi hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Demirköz Atlas’ın, dünyanın en büyük parçacık dedektörü olduğunu kaydederek deneyin dünyanın oluşumuyla ilgili yeni ipuçlarını ortaya çıkaracağını belirtti.

Bilge Demirköz, geçtiğimiz günlerde Isparta’daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık’ın öğrencisi olduğunu kaydederek, “Benim de mensubu olduğum Türk Fizikçileri grubu içinde Isparta’daki uçak kazasında kaybettiğimiz rahmetli Prof. Dr. Engin Arık hocamız da var.

Benim CERN’e girmeme ve Atlas Projesi’nde görev almama kendisi sebep olmuştu. Burada birlikte çalışmıştık. Prof. Dr. Engin Arık’ın ve diğer meslektaşlarımızın aramızdan ayrılması Türkiye için çok büyük bir kayıptır” dedi.

Yrd.Doç. Dr. Demirköz, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda fizik alanında daha fazla ilerlemesini ümit ettiğini kaydederek, “CERN’in kuruluşunda tam üye olan 19 ülke var ancak Türkiye üye değil. Biz burada toplantılara gözlemci olarak katılıyoruz. Üyelik için 19 ülke her yıl 20 milyon dolar aidat ödüyor.

Tahmin ediyorum bu para Türkiye’ye fazla geldiği için CERN’e üye değiliz ve dolayısıyla fazla söz sahibi olamıyoruz” dedi.

Tarihin en büyük fizik deneyi

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan CERN, 36 ülke ve 2 binden fazla fizikçinin katılımıyla tarihin en büyük fizik deneyini gerçekleştiriyor.

Yerin 90 metre altında gerçekleştirilen deneyde Türkiye üç ayrı ekiple yer alıyor. Bilim dünyasının 10 yıldan fazla bir süredir hazırlandığı ve yarım milyar İsviçre Frangı’na (580 milyon YTL) mal olan deneyin temel amacı maddeyi oluşturan parçacıkları inceleyerek, evrenin işleyişi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak.

Söz konusu projede geçtiğimiz günlerde Isparta’daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof.Dr. Engin Arık da yer alıyordu.

(Fotoğraf: Demirköz, 6 Haziran 2004′te olimpiyat ateşini taşımıştı, www-pnp.physics.ox.ac.uk/~demirkoz/ adresinden alınmıştır.)

yorum
  1. turkim01 dedi ki:

    vayy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s