Hocamın sitesinden alıntıdır…

Bazen düşünüyorum acaba developer camiasında neden bu kadar çok dedikodu var diye 🙂 Şimdi konu nereden çıktı diyeceksiniz. Bu yazıyı yazmamın nedeni “Silverlight öldü” nidalarının son dönemde tekrar havalanmasından kaynaklanıyor. Çıktığından bu yana 🙂 sürekli ilginç bir şekilde dedikodu saldırılarına madur kalan Silverlight 🙂 bir ara “Microsoft Silverlight’tan vaz geçti Flash’ın arkasına C# gelecekmiş” iddialarından tutun birçok saçma argümanla karşı karşıya kaldı. Bu süreçte Türkiye’de SL ile ERP yapıldı, CRM yapıldı, yapıldı da yapıldı ve satan da satıp parasını kazandı, müşterisini de süper mutlu etti ama neyse biz dedikodulara geri dönelim 🙂 Son günlerde de yurt dışında başlayan bir saçmalık silsilesi sonunda canım ülkeme de geldi. Gelmese olmazdı zaten 🙂

Konudan haberi olmayanlar için baştan alacağım. Her sene yapılan PDC (Professional Developer Conference) bu sene ufaltıldı. Gün sayısı azaltıldı ve katılım 1000 kişi ile sınırlı tutuldu. Onun yerine her ülkede ayrı PDC’ler olacak. Türkiye’de de olacak, çok yakında detaylarını blogdan paylaşacağım. PDC’nin gidişatı konumuz dahilinde pek olmadığı için o konudaki yorumlarımı kendime saklıyorum 🙂 Bu manzara içerisinde bu sene gerçekleşen PDC’nin starı Azure, WP7 ve IE9 oldu. Bu çok önceden zaten belliydi. Silverlight 5 ile ilgili bir kelime bile edilmedi. Hem daha çok erkendi, hem de zaten her zamanki gibi Nisan’da MIX konferansında bu konu baş tacı edilecekti. Ama bu sessizlik hemen bir önyargıyı tetikledi 🙂 “Acaba MS SL’den vaz mı geçti?” Tabi bu ön yargının tetiklenmesinin MS’in geçmişte yaptıkları ile de büyük alakası var. Arından bir de Microsoft, PDC’de HTML5’in üzerinde çok durunca herkes kıllandı. Tabi bu kadarla kalmadı. Tüm bunların üzerine geçen sene PDC’de “Silverlight her yerde” mesajı verilirken bu sene “HTML5 her yerde” mesajı neredeyse aynı slaytlar ile Keynote’da verilince insanlar daha da “neler oluyor” moduna girdi. Bir de akabinde Bob Muglia (President, Server and Tools Business) “Silverlight stratejimiz değişti” deyince ortalık tamamen karıştı 🙂 Herkes bir an “hit manyağı” olmak için “Silverlight öldü” veya “Microsoft, Silverlight’ın fişini çekti” gibi başıklarla yazılar yazmaya başladı 🙂 Bu insanlar üç ay önce de “Microsoft Adobe’yi satın alıyor” diye yazılar yazdılar 😀 Onun da hikayesi ayrıdır.

Konumuzun özüne dönecek olursak. Silverlight şu anda Mac, Windows, Desktop, Web ve Windows Phone 7’de çalışır durumda ve böyle de kalacak. Bu konuda 1-Steve Ballmer (CEO), 2-Bob Muglia, 3-Scott Guthrie (Corporate VP) ve 3-Tim Heuer (SL Program Manager) gibi linklerden de bilgi alınabilir bana inanmıyorsanız 🙂 Ama Silverlight artık “her yerde çalışacak” iddiasından vazgeçiyor. Daha nerede çalışabilir diye sormayın 🙂 Pardus? veya 🙂 örneğin iPhone’da çalışmayacak. Onun yerine Microsoft tam bir cross-platform çözümü için HTML5 ile devam etme kararı aldı. Aslında bu karar belliydi ama ilk defa dikkat çekti sanırım 🙂 Yoksa IE9’un şu anda HTML5 desteğinde bir numara olduğuna dair W3C’nin duyurusu da bu konuda ip ucu verebilirdi.

Şimdi tüm bunlardan yola çıkarak “SL Öldü” gibi haber yapmaya çalışan ve bunu habermiş gibi yayan her haber sitesi veya kişi bence ya dehşet bilinçsiz ya da dehşet kasıtlı 🙂 Diğer yandan HTML5 ile Silverlight karşılaştırması yapmak da apayrı bir komiklik! HTML5 eninde sonunda bir HTML 🙂 ve maalesef HTML olmanın bugünkü dertlerinin %90’undan hiçbir şekilde kurtulamayacak. Ama tabi ki HTML olmanın avantajlarını da ciddi şekilde yaşayacak! Öyle veya böyle HTML penetrasonuna kimsenin erişme şansı olmaz. Bu çerevede MS’in HTML5’e yatırım yapması dehşet güzel bir manzara! Diğer yandan HTML’in eksikleri her zaman olacak ve bu noktada da Plug-In based sistemler devreye girecek ve orada da yine süper bir platform olarak Silverlight yine karşımızda olacak!

Son olarak unutmamak gerek ki 🙂 tartıştığımız konu “gelecekle” ilgili. HTML5’in standart haline gelmesi ile ilgili W3C’nin tahmini 2022 yılı! Diğer yandan SL’in şu an en dominant olduğu enterprise web application development alanına HTML5’in getirdiği bir yenilik de yok! HTML5 zaten UI ile ilgili birşey, development yapmaya kalktığınızda hala JavaScript ile karşı karşıya kalacaksınız. Eksikler bu kadarla da kalmıyor… Yıllardır tasarımı tasarımcılar yapmalı diye bağırırken HTML5’te hala animasyonlar için bir markup bulunmadığını ve herşeyin, en ufak animasyonun bile JavaScript ile yapılması gerektiğini atlamamak gerek. HTML5 IDE’lerinin var olmamasından, markup eksikliği nedeniyle IDE’lerin aciz kalacağından falan bahsetmiyorum çünkü 2022’ye kadar zamanı olan bir standartı çok sıkıştırmamak gerek.

Özetle; uzun vadede web site development yapacaksanız kesinlikle HTML5’e bakmalısınız. Geleceğinizde HTML5 olacak! Bugün ve yarın Windows ve MAC web application development yapacaksanız ek olarak WP7 gibi Microsoft platformlarına ürün geliştirecekseniz kesinlikle Silverlight hayatınızda var olmaya devam edecek. Elma ile armut karşılaştırmasına daha da devam etmemek gerek bence. Microsoft Visual Studio LightSwitch ile Silverlight based desktop uygulamlarını setup package yapıp üretiyorsa, WP7’ye ana platform olarak öne sürüyorsa, daha geçen hafta IIS Media Services’ın yeni minör update’i ile SL desteğini kuvvetlendiriyorsa ve ScottGu (Corporate VP) DevConnections konferansında “Şu anda Silverlight üzerinde çalışan ekip tüm Silverlight geçmişinde var olan en geniş ekibimiz” diyorsa emin olun Silverlight’ın ölüm haberine daha çok var!

Not: Hatırlarsanız geçen sene bir nedirtv aktivitesinde “HTML5’e giriş” başlıklı bir oturum sunmuştum 😉 Bugün de Microsoft Open Door Suudi Arabistan, Riyad’da HTML5 ve IE9 oturumum vardı. Yakında yenisini TR’de de yaparak gelişmelere beraber bakarız. Silverlight ile kalın! 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s